Co to jsou SARMS?

SARMs, jinak známé jako selektivní modulátory androgenních receptorů, se v posledních několika letech stávají stále populárnějšími. Sportovci, kulturisté a dokonce i fitness nadšenci začali brát SARMs jako způsob budování svalů, hubnutí a zvýšení síly ve fitness centrách.

Ale co říkají vědecké důkazy o SARMs? Existují nějaké dlouhodobé vedlejší účinky? Jak bezpečné jsou? Jak dobře fungují?

Takže co jsou SARMs?

SARMs, zkratka pro „Selektivní modulátory androgenového receptoru“, jsou relativně novou třídou anabolických sloučenin, které pomáhají uživatelům budovat svalovou hmotu.

Byly původně vytvořeny jako lék, který pomáhal léčit ztrátu svalů u pacientů s rakovinou, ale kulturisté a sportovci se rychle chytili silných anabolických účinků těchto léků.

SARMy fungují vazbou na androgenní receptory ve vašem těle, které pak signalizují vašim svalům růst, což vede k rychlému nárůstu síly.

Ve skutečnosti ve srovnání s jinými anabolickými sloučeninami, jako jsou steroidy, SARM fungují velmi rychle a mají relativně krátký poločas.

I když mnoho studií na lidech ukázalo, že SARM jsou relativně dobře tolerovány, musí být rozhodně proveden další výzkum dlouhodobých zdravotních účinků užívání SARMs, zejména ve vysokých dávkách.

Jsou SARMs legální?

SARMs jsou tak efektivní při budování svalů, že je samotná Světová antidopingová agentura přímo zakázala [odkaz na zdroj].

Selektivní modulátory androgenového receptoru jsou v současnosti na seznamu zakázaných látek WADA, což znamená, že je sportovci nemohou používat.

Přestože je používání SARMs sportovci přísně zakázáno, jejich prodej za účelem výzkumu je stále zcela legální.

 

V současné době se selektivní modulátory androgenních receptorů neprodávají jako potravinové doplňky, nebo léky, ale spíše jako „výzkumné chemikálie“, avšak nikoli pro lidské použití.

To však nezabránilo lidem v nákupu těchto produktů na internetu a jejich použití k získání svalové hmoty.

Mechanismus účinku

Většina anabolických sloučenin pracuje ve vazbě na androgenní receptory ve svalech - to jim signalizuje růst, což vede k rychlému nárůstu svalů.

Co však dělá SARMs jedinečným, je to, že jsou schopny selektivně zacílit na receptory androgenu kosterního svalstva, což steroidy nedělají.

Na rozdíl od steroidů, které se vážou na všechny androgenní receptory a aromatizují ve vašem těle, jsou SARMs v akci mnohem selektivnější.

To znamená, že uživatel, který užívá SARM, může očekávat, že dosáhne podobných účinků jako nízká dávka steroidů, aniž by došlo k častým vedlejším účinkům.

Tím nechceme říci, že SARMs nemají vůbec žádné vedlejší účinky - mají. Většina klinických studií však naznačuje, že při použití v doporučeném dávkování jsou SARM u většiny lidí relativně bezpečné.

SARMs vs. Steroidy

Jedním z největších rozdílů mezi SARMs a steroidy je to, že SARMs se nearomatizují na estrogen, zatímco steroidy obvykle ano. [odkaz na zdroj].

Jinými slovy, po užití steroidu, jako je například testosteron-enanthát, bude většina z něj přeměněna na estrogen - což může způsobit vedlejší účinky.

SARMs však nearomatizují, což znamená, že mají účinky podobné steroidům, bez aromatizace, která je součástí většiny steroidů.

Nevýhodou SARMs ve srovnání se steroidy je to, že mají tendenci více zatěžovat vaše játra, na rozdíl od konvenčních injekčních steroidů.

Výhody SARMs

Je důležité pochopit, že existuje mnoho různých SARMs a podle toho, jaké SARM užíváte, můžete mít mírně odlišné účinky.

Jak již bylo řečeno, výhody plynoucí z užívání selektivních modulátorů androgenního receptoru jsou do značné míry stejné pro každého - liší se jenom mírně.

Mezi výhody užívání SARMs patří:

 • Zvýšená svalová hmota
 • Zlepšená regenerace
 • Rychlá ztráta tělesného tuku
 • Zvýšení síly
 • …a další

 

Většina výzkumů naznačuje, že SARMs jsou extrémně silné, pokud jde o budování svalů, a proto jsou stále více populární a přibívá vědeckých studií prokazujících jejich účinek [odkaz na zdroj].

Mnoho uživatelů hlásí, že získali 3, 5 nebo dokonce 10 kg svalů z jednoho cyklu SARM, což znamená, že mohou zcela transformovat vaše tělo.

SARMs pro kulturistiku

Kvůli účinkům SARMs na budování svalů je dnes užívá mnohu mužů, ale i žen, aby kompletně přetransformovali svou postavu, zbavili se podkožního tuku, nebo vybudovali větší sílu.

Zatímco SARM jsou často uváděny na trh jako alternativa ke steroidům, není to úplně přesné - SARM stále představují svá vlastní jedinečná zdravotní rizika.

Studie na lidech ukázaly, že SARMs jsou obecně dobře snášena, ačkoli je třeba více zkoumat dlouhodobé účinky na zdraví.

Bez ohledu na to jsou SARMs stále silným prostředkem na budování svalů, které jsou životaschopnou alternativou ke steroidům, pokud jde o budování svalů a ztrátu tuku.

Různé SARMs

Jak již bylo zmíněno, existuje mnoho různých typů SARM. Každý z nich bude mít mírně odlišný účinek na vaše tělo, i když obecně vám každý SARM pomůže budovat svaly a ztratit tuk.

Kromě toho je mnoho sloučenin, jako jsou YK-11 a MK-677, seskupeny do kategorie „SARM“, ačkoli to nejsou technicky SARMs.

Zde je seznam několika populárních SARMs na trhu:

 • Ostarine (MK-2866)
 • Testolone (RAD-140)
 • Ligandrol (LGD-4033)
 • Andarine (S4)
 • Stenabolic (SR9009)
 • …a více

 

Představme si těď čtyři nejpopulárnejší SARMs, spolu s účinky, které od nich můžete očekávat a klinického výzkumu, který je podporuje.

Ostarine (MK 2866)

 

Klinická studie o přírůstku svalové ostariny

Ostarine MK-2866, je možná jedním z nejpopulárnějších a dobře prozkoumaných SARMs. Jedna studie ve skutečnosti zjistila, že i 3 mg Ostarinu denně vede k velkým výsledkům.

Šedesát starších mužů bylo léčeno různými dávkami Ostarinu po dobu 3 měsíců a bylo zjištěno, že pouhé užívání 3 mg Ostarinu denně vedlo ke zvýšení svalové hmoty o 1,4 kg [odkaz na zdroj].

Abychom to uvedli do souvislostí, mnoho uživatelů užívá až 50 mg Ostarinu denně ve spojení s jinými SARMs, takže si dokážete představit, jak silný by byl takový SARM, pokud by byl užíván v tomto rozmezí dávek.

Testolone (RAD 140)

 

ml-2010-002508_0005

 

Další populární SARM, známý jako RAD-140 ukazuje slibné výsledky, pokud jde o pomoc uživatelům rychle budovat svalovou hmotu a sílu.

RAD 140, často známý pod svým názvem Testolone, je vážným uchazečem o nejsilnější SARM na trhu právě teď.

Podle výzkumu je RAD 140 ve skutečnosti tak účinný při budování svalové hmoty, že je považován za vhodnou léčbu pacientů s rakovinou, trpících kachexií nebo rychlého hubnutí [odkaz na zdroj].

Většina výsledků užívání RAD 140, které kulturisté nezávisle uvádějí tvrdí, že účinky RAD-140 jsou podobné nízkym dávkam testosteron-enanthate. Jinými slovy, RAD 140 je pravděpodobně nejsilnějším existujícím SARM.

Ligandrol (LGD 4033)

 

ligandrol studie

 

Ligandrol, jinak známý jako LGD-4033, byl poprvé syntetizován společností známou jako Ligand Pharmaceuticals, ale od té doby byl licencován společností s názvem Viking Therapeutics, pod názvem VK5211. [odkaz na zdroj]

Je to účinný perorálně dostupný SARM, který pomáhá uživatelům získat svalovou hmotu velmi rychle a stejně rychle se zbavit tuku.

Dávka pro Ligandrol je obvykle 10 mg denně a klinické studie ukázaly, že je bezpečný při dávkách až 20 miligramů denně.

Ibutamoren (MK 677)

 

mk677 klinická studie

 

Ibutamoren, někdy označovaný jako MK-677, je sekretagogem růstového hormonu, takže technicky to není SARM co se mechanismu účinku týká.

Jak již bylo řečeno, tato výzkumná chemická látka je často spojováná se SARM, protože vede k rychlému nárůstu svalové hmoty a zvýšení růstového hormonu.

Ve studii provedené v roce 2001 vědci ve skutečnosti uvedli, že krátkodobé podávání Ibutamorenu může zvýšit hladiny GH, IGF-1 a IGFBP-3 [odkaz na zdroj].

Vedlejší účinky a bezpečnost

Zatímco SARMs jsou do značné míry bezpečné a většina uživatelů SARMS uvádí, že dochází jenom k velmi mírným, nebo žádným vedlejším účinkům, neměli bychom na SARMs nahlížet jako na zcela bezpečné sloučeniny, to určite nejsou.

Většina SARMs mírně potlačí vaši přirozenou produkci testosteronu, takže použití PCT (Post cycle therapy) - podpora po skončení cyklu - je rozhodně na místě.

Tzv. On cycle support (podpora počas cyklu) není obvykle nutná pri zachování doporučeného dávkování, ale rozhodně nic nezkazíte pokud po některém produktu sáhněte.

Uživatelé užívající SARMs mohou mít následující nežádoucí účinky:

 • Mírné akné na zádech
 • Potlačení testosteronu
 • Snížený HDL cholesterol
 • Mírná toxicita pro játra

 

Opět je důležité si uvědomit, že většina uživatelů, kteří užívají SARMs, má velmi málo negativních vedlejších účinků, což bylo potvrzeno výzkumem [odkaz na zdroj].

Jak již bylo řečeno, stále doporučujeme absolvovat PCT - terapii po ukončení cyklu a případně i terapii počas cyklu.

Souhrn 

Závěrem lze říci, že SARMs jsou fascinující novou třídou výzkumných chemikálií, které při zodpovědném použití mohou přinést obrovské svalové zisky.

SARMs jako Ostarine, Testolone a Ligandrol nabízejí všechny fenomenální příležitosti, které uživatelům pomohou poměrně rychle transformovat jejich postavy.

Mnějte však na paměti, že SARMs jsou stále jenom sloučeniny určené na vědecký výzkum, nejsou to schválené léky ani potravinové doplňky a jejich užívání není povoleno. Doporučujeme konzultaci s lékařem pokud se rozhodněte provádět výskum s těmito sloučeninami.

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.